Siirry pääsisältöön
Siirry pääsisältöön
Microsoft paikallisesti

Ruotsin yhteisön investoinnit

Microsoft investoi paikallisiin ohjelmiin, jotka hyödyttävät kaikenikäisiä ihmisiä. Ruotsissa yhteistyömme on järjestetty seuraavien painopistealueiden mukaan: Skills for Jobs, Enabling Sustainability ja Empowering Communities.

Seuraava ohjelmaluettelo sisältää esimerkin Microsoftin Ruotsissa tekemistä investoinneista.

Taidot työpaikkoja varten

Microsoft uskoo, että jokaisella pitäisi olla käytettävissään taidot, teknologia ja mahdollisuudet, joita hän tarvitsee menestyäkseen muuttuvassa taloudessa.
 

Rädda Barnens Riksförbund (Rädda Barnens Riksförbund)(Pelastakaa Lapset) on maailman suurin riippumaton lastenoikeusjärjestö. Sen työ pelastaa ja parantaa lasten elämää kaikkialla maailmassa. Sen tavoitteena on varmistaa, että lapsilla on mahdollisuus saada terveydenhuoltoa, ruokaa, suojaa ja keskeisiä oppimis- ja lastensuojelupalveluja silloin, kun he niitä eniten tarvitsevat. Se on sitoutunut auttamaan jokaista lasta saavuttamaan täyden potentiaalinsa varmistamalla, että he kasvavat terveiksi, saavat laadukkaan koulutuksen ja ovat turvassa.

 • Lasten voimaannuttaminen musiikin ja teknisten taitojen avulla: Luo istuntoja parempaa päivää varten järjestetään Tim Bergling Foundationin (Avicii) perustamassa musiikkistudiossa, joka on lasten helposti saavutettavissa säännöllisiä tapaamisia varten. Create Sessions -tapahtuman kautta käytetään musiikkia ja luovuuden välineitä lasten mielenterveyden edistämiseen.
 • Tjej-och killsnack(Tyttö- ja poikaryhmät) tarjoaa keskusteluryhmiä 9-16-vuotiaille tytöille ja pojille. Ryhmien tarkoituksena on voimaannuttaa osallistujia, lisätä heidän tietämystään oikeuksistaan, tarjota mahdollisuuksia aktiiviseen ja mielekkääseen vapaa-aikaan ja rohkaista heitä toimimaan uusissa yhteyksissä ja ympäristöissä.
 • LillaRB on kehittänyt lasten verkkosivuston, jossa lapset ovat toimineet toimittajina ja jossa käsitellään lasten itsensä määrittelemiä aiheita.

 

Skolidrottsforbundet i Skåne (Skoonen liitto) haluaa luoda myönteisen urheiluympäristön, jossa sekä sosiaaliset että kulttuuriset näkökohdat ovat luonnollinen osa toimintaa, jossa sekä lapset että nuoret kehittyvät itsenäisiksi ihmisiksi. Tähän päästään tarjoamalla koulujen urheiluseurojen (SSA) tarjota rikastuttavaa koulun jälkeistä toimintaa, joka antaa nuorille mahdollisuuden monipuoliseen liikunnan harrastamiseen. Näin torjutaan varhaista erikoistumista ja tarjotaan nuorille monipuolista koulutusta sekä ohjaajia ja valmentajia. Lisäksi järjestetään erilaista toimintaa, joka tarjoaa demokratiakasvatusta, tietoa ja itsetuntoa.

 • Nuorten johtajien kehittäminen Staffanstorpissa ja Skånessa auttaa perustamaan paikallisia sosiaalisia erityisryhmiä, joiden lähtökohtana on Staffanstorp ja sen lähialueet. SSA on foorumi, jossa nuoret johtajat voivat kehittää johtamistaitojaan tarjoamalla lapsille ilmaista toimintaa, jossa he voivat harrastaa liikuntaa hauskassa ja leikkisässä ympäristössä.
 • Vårabarnsframtid(Lastemme tulevaisuus) pyörittää kahta yhteisöhanketta, joilla tuetaan sosiaalista osallisuutta, terveellisiä elämäntapoja, johtamistaitoja ja klubiohjelmien saatavuutta laajemmalle yhteisölle.
 • Ung Kraft tutustuttaa nuoret digitaaliseen mediaan ja teknologiaan. Gävlessä ja Sandvikenissä sijaitseva ohjelma tarjoaa paikallisille nuorille rikastuttavia oppimisohjelmia liikunnan, musiikin, median ja teknologian parissa.
 • Pelastakaa lapset Ruotsissa: KRAFT - Nuorten voimaannuttaminen tavoitteena on edistää kestävää toimeentuloa ja nuorten (15-24-vuotiaiden) integroitumista työmarkkinoille. Se tarjoaa tukea henkisen hyvinvoinnin, osallisuuden ja työllisyyden parantamiseksi.

 

Ung Foretagsamhet Skåne(Young Entrepreneurship Skåne) kouluttaa ja innostaa yrittäjyyttä mahdollisimman monissa peruskoulun ja toisen asteen oppilaitoksissa. Sen pitkän aikavälin tavoitteena ja tehtävänä on edistää taitojen tarjoamista ja kestävää yhteiskuntaa.

 • Ung Företagsamhet sisältää Microsoftin ja UF Skånen välisen yleisen kumppanuuden sekä ohjelman, jolla tuetaan yrittäjyyden kehittämistä Staffanstorpin ja Skånen alueen peruskouluissa. Hankkeessa järjestetään työpajoja, joissa keskitytään erityisesti siihen, miten teknologia voi vaikuttaa oppilaisiin valtakunnallisen Skolhackathon-hankkeen (kouluhakathon) kautta, ja Minecraft-opetus on tekninen väline, jonka avulla fyysinen rakennus voidaan muuntaa virtuaaliyhteiskunnaksi.

 

Kodcentrum on ruotsalainen voittoa tavoittelematon järjestö, joka tutustuttaa ruotsalaisia nuoria tietotekniikkaan, ohjelmointiin ja digitaalisiin taitoihin ilmaiseksi ja laajentaa samalla käsitystä siitä, kuka osaa koodata ja mitä koodi on. Se tekee tämän lapsille suunnatun toiminnan sekä opettajille ja kasvattajille suunnattujen koulutusohjelmien avulla, jotka auttavat vahvistamaan heidän kykyjään opettaa lapsille digitaalisia taitoja. Tarkoituksena on varmistaa digitaalinen demokratia ja turvata tulevaisuuden työvoiman osaamistarpeet. Kodcentrum tekee tämän helpottamalla ruotsalaisnuorten mahdollisuuksia oppia digitaalisia perustaitoja ja tietotekniikkaa sosioekonomisesta taustasta, etnisestä taustasta tai sukupuolesta riippumatta. Sen tehtävänä on herättää kiinnostus ohjelmointia ja digitaalisia taitoja kohtaan ja antaa jokaiselle lapselle mahdollisuus, luottamus ja kyky luoda koodin avulla.

 • Ruotsalaisten lasten tutustuttaminen digitaalitekniikkaan pyrkii demokratisoimaan teknologiakasvatusta ilmaisilla ohjelmointitunneilla, opetusohjelmilla ja koodausaktiviteeteilla 9-13-vuotiaille lapsille. Kodcentrum tarjosi Microsoftin rahoituksella verkkokoulutusta ja tukea digitaaliseen opetussuunnitelmaan, mukaan lukien verkkohakkerikisat ja asiantuntijoiden mentorointi koodausprojekteihin.
 • Nuorten naisten johtamisohjelma tutustuttaa heidät tietotekniikkaan/teknologiaan mahdollisena tulevana urapolkuna. Ohjelman tavoitteena on inspiroida naisia siitä, että he ovat keskeisiä tulevaisuuden innovaatiotoiminnan kannalta työpajojen, ohjelmoinnin peruskoulutuksen, naispuolisten roolimallien antaman mentoroinnin sekä nuorempien lasten kanssa tehtävän vapaaehtoistyön avulla, jotta he voisivat toimia itse johtajina.

 

Rapatac varmistaa, että kaikki sen toimintaan osallistuvat lapset saavuttavat koulun tietovaatimukset ja että heillä on rikastuttavaa ja innostavaa vapaa-aikaa koko kasvatuksensa ajan.

Tarjottu toiminta kattaa teknisen peruskoulutuksen, kemian, taiteen, musiikin, tanssin ja muiden viestimien alat, ja erityistä huomiota kiinnitetään lukemisen edistämiseen. Lisäksi tuki kotitehtävien tekemisessä tarjoaa lapsille uusia oppimismahdollisuuksia ja rohkaisee oppilaiden luovia kykyjä. Keskuksen korkeasti koulutettu henkilökunta luo ystävällisen ja innostavan ympäristön ja varmistaa, että järjestön päätavoite tarjota lapsille ja nuorille turvallista ja mielekästä kasvua Rapatacissa hyödyttää koko Sandvikenin yhteisöä.

 • Rapatac NPO Digital ansiosta Rapatac pystyi Microsoftin teknologiatuotteiden, -palvelujen ja -ratkaisujen avulla uudistamaan ja muuttamaan liiketoimintaprosessejaan digitaalisesti.

 

Stiftelsen Uppåkra Arkeologiska Center (Stiftelsen Uppåkra Arkeologiska Center) tulee olemaan Pohjois-Euroopan rajaton, elinvoimaisin ja innovatiivisin arkeologian paikka, joka on ajankohtainen nykyhetkessä monille ihmisille. Uppåkrassa menneisyys ei ole valmis ja järjestetty, vaan se muuttuu joka lapiolla silmiemme edessä ja pakottaa meidät kirjoittamaan historiaa uudelleen. Tutkimuksen, arvioinnin ja pedagogiikan avulla keskus haluaa kehittää tästä moniulotteisesta paikasta kohtaamispaikan kaikille.

 • Uppåkra Model Minecraft Taidonrakentaja & Maailman kehittäminen herättää historian eloon Minecraftin avulla. Uppåkra-säätiön tutkijat ovat yhteistyössä Microsoftin kanssa kehittäneet Minecraft-version arkeologisesta kohteesta [https://local.microsoft.com/blog/bringing-history-to-life-for-children-at-uppakra/]. Pelin avulla oppilaat voivat olla vuorovaikutuksessa oikeiden tutkijoiden kanssa ja seurata kaivauksia niiden edetessä ja oppia matkan varrella historiasta ja arkeologisista menetelmistä.

 

NTI Lundin pelit on voittoa tavoittelematon järjestö, joka toimii NTI Gymnasiet Lundin tiloissa ja tarjoaa yhteisöllisiä koulutusohjelmia, joilla tuetaan digitaalisten taitojen kehittämistä alueella.

 • CompTIA-opettajien koulutusapuraha varmistaa, että NTI Gymnsiet Lundin opiskelijoilla on parhaat edellytykset sertifioida itsensä ja työllistyä IT-alalla. Jäseniä koulutettiin myös voittoa tavoittelemattoman yhdistyksen johtamiseen pelaamisen (sekä data- että lautapelit) ja tietotekniikka-alan sertifioinnin puitteissa.

 

Sandviken DCA on voittoa tavoittelematon yhdistys, joka pyrkii lisäämään alueen digitaalista osaamista, parantamaan integraatiota sekä edistämään myönteistä ja kestävää sosiaalista kehitystä. Luomalla maailmanluokan datakeskuksen Sandviken DCA vahvistaa alueen vetovoimaa ja kilpailukykyä lisäämällä digitalisaatiota ja sosiaalista kehitystä.

 • Koulutus- ja kehitysaloitteet tehdä yhteistyötä Gävlen ja Sandvikenin kirjastojen kanssa E-kansalaisviikon aikana luentoja ja toimintaa varten sekä Sandvikenin ja Gävleborgin läänin nuorten yrittäjien kanssa stipendejä varten tietotekniikka-alan uran edistämiseksi.
 • Sandviken DCA:n laajennus - Palvelin- ja verkkokurssit tarjosi digitaalisia taitoja seuraavan sukupolven IT-teknikoille. Tähän liittyi luokkahuoneessa tapahtuvaa käytännön koulutusta Microsoftin tarjoamassa laboratoriossa. Kurssille osallistuneet opiskelijat saivat asiantuntijatason koulutusta, jonka avulla he saivat tarvittavat tiedot CompTIA:n sertifioimiin A+-, Server+- ja Network+-tasoihin.
 • Digitaalinen osallisuus ja kesäleirit Sandback Science Parkissa tarjoaa lukuisia ohjelmia kaikenikäisille. Lapsille ja nuorille suunnatun kolmen viikon leirin tarkoituksena on lisätä kiinnostusta teknologiaan, ongelmanratkaisuun ja koodaukseen aiemmasta osaamisesta riippumatta. Senioreille suunnattu ohjelma tarjoaa tukea ja tietoa digitaalisen teknologian ja digitaalisten palvelujen käyttöön. Ja aikuisille, joilla on kielellisiä tai taloudellisia vaikeuksia tai jotka ovat jostain syystä päätyneet digitaalisen maailman ulkopuolelle, toinen ohjelma tarjoaa tietokoneen perustaitoja.

käyttöönotto kestävyys

Ilmastonmuutos edellyttää nopeita, yhteisiä toimia ja teknologisia innovaatioita. Olemme sitoutuneet saavuttamaan omat tavoitteemme ja auttamaan samalla yhteisöjä tekemään samoin.

 

Society for Ecological Restoration (SER) edistää ekologisen ennallistamisen tiedettä, käytäntöä ja politiikkaa biologisen monimuotoisuuden ylläpitämiseksi, joustavuuden lisäämiseksi muuttuvassa ilmastossa ja ekologisesti terveen kulttuurin ja luonnon välisen suhteen palauttamiseksi. SER:n tavoitteisiin kuuluu tehokkaan ekologisen ennallistamisen toteuttamiseen tarvittavan tietopohjan luominen, standardeihin perustuvan ekologisen ennallistamisen toteuttamisen tukeminen paikan päällä (ja vedessä) sekä sen varmistaminen, että ekologinen ennallistaminen tuottaa hyödyllisiä tuloksia sekä luonnolle että ihmisille, mukaan luettuna biologisen monimuotoisuuden häviämisen ja ilmastonmuutoksen aiheuttaman kaksoiskriisin ratkaiseminen.

 • Valkohaikara kosteikkojen lähettiläänä tavoitteena on palauttaa elinkelpoinen valkohaikarakanta ja kosteikkoekosysteemin elinympäristö. Valkohaikarakantoja lisätään ja tuetaan, ja kosteikkojen olosuhteita arvioidaan tulevaa ennallistamista varten, jolloin keskitytään niiden kantokyvyn säilyttämiseen ja kehittämiseen (sadan vuoden kuivattamisen jälkeen) viljelykelpoisen maan laajentamiseksi, ja tavoitteena on elvyttää valkohaikarakanta ja muut alkuperäiset kosteikkokasvit ja villieläimet.

 

Riksforbundet Stada Sverige visiona on roskaton Ruotsi, jonka innokkaat nuoret urheilijat siivoavat matkalla kohti unelmiensa täyttämistä. Sen tarkoituksena on edistää nuorten aktiivista urheilua järjestämällä ympäristösiivouksia. Sen tavoitteena on puhdistaa koko Ruotsi.

 • Stada Sverige Staffanstorp on voittoa tavoittelematon järjestö, joka järjestää ympäristöhankkeita, roskien keräämistä ulkona, urheiluseurojen kanssa eri puolilla Ruotsia. Nuoret oppivat roskaamisesta, ja käyttäytymisen muutos saadaan aikaan suhteellisen varhaisessa iässä. Sitoutumisestaan seurat saavat lahjoituksen urheilutoimintansa tukemiseen. Siivoustalkoot järjestetään nuorten lähiympäristössä ja aina paikallisena yhteytenä.

 

ChangeX International auttaa luomaan kukoistavia yhteisöjä kaikkialle demokratisoimalla muutosta ja varmistamalla, että todistetut innovaatiot ja rahoitus ovat kaikkien saatavilla kaikkialla. ChangeX on yhteisöllisen sitoutumisen alusta, joka on Microsoftin tuella rahoittanut vuodesta 2015 lähtien yli 500 ryhmää yhteisöissä eri puolilla Eurooppaa ja Yhdysvaltoja. Rahoitukset toistuvat usein vuosien varrella.

 • ChangeX Ruotsi - Staffanstorpin, Sandvikenin ja Gävlen yhteisön rahasto mahdollistaa Microsoftin sitoutumisen erilaisiin ja vaikeasti tavoitettaviin ryhmiin ja varmistaa yksinkertaisen ja helppokäyttöisen alustan avulla, että yhteisörahastot ovat laajalti erityisesti pienituloisten ja värillisten yhteisöjen saatavilla. Microsoftin rahoituksella ChangeX käynnisti paikallisia hankkeita, joiden aiheina ovat ympäristön kestävyys, digitaaliset taidot ja yhteisön hyvinvointi, mikä edistää kestävämpiä ja elinkelpoisempia yhteisöjä.
 • Koulun puutarha Hankkeita rahoitettiin kaikissa kolmessa kunnassa, Staffanstorpissa, Sandvikenissä ja Gävlessä.
 • ChangeX Ruotsi - DCCD yhteisön ympäristön kestävän kehityksen rahasto (DCCD Community Environmental Sustainability Fund) kattaa Gävlen, Staffanstorpin ja Sandvikenin kunnat Ruotsissa, ja se keskittyy paikallisesti kehitettyjen ja toteutettujen ympäristöohjelmien toteuttamiseen.

 

Future Position X (FPX) on riippumaton digitaalinen innovaatiokeskus Gävlessä. FPX tukee kehitystä ja kasvua edistääkseen älykkään, kestävän ja elinkelpoisen yhteisön kansalaisten terveyttä ja hyvinvointia. FPX tarjoaa sekä teknologiaa että asiantuntemusta, joilla edistetään tietoon perustuvia yhteisöllisiä ratkaisuja.

 • Hack4Gävle suunniteltiin yhteistyössä Microsoftin ja Gävlen kunnan kanssa, jotta osallistujat voisivat kehittää käytännön ratkaisuja todelliseen ilmastoneutraaliuden haasteeseen. Osallistujat työskentelivät ryhmissä ja tekivät ehdotuksia siitä, miten ja millä tavalla ongelma tulisi ryhmän mielestä ratkaista.

Yhteisöjen voimaannuttaminen

Microsoft on sitoutunut vahvistamaan yhteisöjä ja voimaannuttamaan organisaatioita, jotka auttavat niitä menestymään. Käytämme dataa, teknologiaa ja strategisia investointeja, jotta voimme palauttaa ja tukea yhteisöjä tuleville sukupolville riippumatta siitä, ovatko ne kärsineet viimeaikaisesta hätätilanteesta vai vuosikymmeniä kestäneistä haasteista.
 

Stromsbro Idrottsforening on urheiluseura, jolla on laajempi näkemys seuran vaikutuksesta yhteiskuntaan. Strömsbro IF haluaa olla mukana vaikuttamassa, parantamassa ja vaikuttamassa yhteiskuntaan.

 • Vårabarnsframtid(Lastemme tulevaisuus) ja Sommarglädje(Kesäriemu) ovat sosiaalisia yhteisöllisiä hankkeita, jotka edistävät kestävää yhteiskuntaa, jossa on turvallisia lapsia ja nuoria, joille annetaan mahdollisuus rakentaa omaa tulevaisuuttaan erilaisten osahankkeiden avulla.

 

SAIK Bandy on järjestö, joka harrastaa bandya ja muita terveyttä ja hyvinvointia edistäviä lajeja.

 • Sandvikens AIK/BK keskittyy lisäämään nuorten, erityisesti tyttöjen, liikkuvuutta ja hyvinvointia tarjoamalla heille uusia mahdollisuuksia harrastaa liikuntaa, kehittää johtamistaitojaan ja tutustua yhteisön roolimalleihin, jotka voivat edistää heidän kunnianhimoa ja yleistä hyvinvointiaan. Hankkeessa keskitytään myös erityisesti pakolaisten lapsiin yhteiskuntaan integroitumisen parantamiseksi.
 • Sandvikens AIK/BK keskittyy kehittämään SAIK Bandyn tavoitteita, jotta se olisi seura sekä miehille että naisille kaikista yhteiskunnan osista. Se tarjoaa tukea erilaisiin aktiviteetteihin luodakseen uusille yhteisön jäsenille mahdollisuuksia tavata ja integroitua yhteisöön.
Tunnisteet:
Ruotsi