Gå til hovedindhold
Gå til hovedindholdet
Microsoft i dit lokalsamfund

Oversigt over opførelsen af datacenteret på Woods Road

5. december 2022

Banebrydende arbejde med samfundsledere på datacentre i Melbourne

Den 5. december 2022 bød Microsoft og vores byggepartnere lokale ledere velkommen til spadestiksceremonier på tre af vores datacentre i Melbourne: Garden Drive, Cawley Road og Wood Road. Sammen med vores hovedentreprenører, Kapitol Group og BESIX Watpac, og vores partnere AusNet Services, Aurecon, ERM og Turner & Townsend, hædrede vi medlemmer af Hume Council, Maribyrnong Council, Wyndham Council og Invest Victoria til disse tre steder for at markere byggestart.

Wurundjeri Traditional Owners åbnede de indledende begivenheder med Velkommen til landet (Tanderrum) og røgceremonier.

Datacentrene i Melbourne vil bidrage til at levere den fysiske infrastruktur til den teknologi, vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Cloud-tjenester spiller en stadig vigtigere rolle i vores class="emdash-wrap">liv - og gør det muligt at fjernarbejde og fjernundervisning, globalt samarbejde og forretningskontinuitet; støtte til opdagelse og innovation; og ikke mindst forsyne kritiske livs- og sikkerhedstjenester. Microsoft-datacentre understøtter et bredt spektrum af vigtige tjenester i Australien, lige fra lægernes og de førstehjælperes livreddende arbejde til vigtige tjenester som dagligvarer og netbankforretninger.

Microsoft har været aktiv i Australien i 39 år, og vi fortsætter med at investere i regionen og i det økosystem af partnere og teknologileverandører, som vi er afhængige af for at imødekomme behovet for at levere hurtige, pålidelige og bæredygtige cloud-tjenester.

Microsoft er forpligtet til at sikre den langsigtede sundhed i de samfund, hvor vi opererer, og hvor vores medarbejdere bor og arbejder.

10. november 2022

Microsoft planlægger at påbegynde opførelsen af Woods Road-datacenteret i december 2022. Byggepladsen for datacenteret ligger på Woods Road i Truganina nær Melbourne i delstaten Victoria.

Hvorfor der er brug for datacentre

Datacentre udgør den fysiske infrastruktur for den teknologi, vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Hver gang du åbner en app på din telefon, deltager i et virtuelt klasseværelse eller møde, tager og gemmer billeder eller spiller et spil med dine venner online, bruger du et datacenter. Lokale virksomheder, myndigheder, hospitaler og skoler er hver dag afhængige af datacentre for at kunne levere varer og tjenester til dig.

Tidsplan for byggeriet

Opførelsen af datacenteret vil begynde i december 2022.

Hovedentreprenøren, Kapitol Group, og AusNet vil forberede stedet og opføre faciliteterne på Woods Road-området med en forventet færdiggørelsesdato midt i 2025.

Sammen med vores hovedentreprenør Kapitol Group og vores energileverandør AusNet Services vil vi tage alle de nødvendige hensyn for at sikre, at miljøet og samfundet forstyrres mindst muligt i hele byggeperioden.

Vi vil holde naboerne informeret på forhånd om anlægsarbejdet, herunder om trafikbegrænsningsplaner, og vi vil overholde de arbejdstider, der er fastsat i vores byggetilladelse.

Vi vil også følge bedste praksis inden for byggeri og kontrollere, at vores entreprenørers miljøstyringsplaner for byggeriet indeholder de relevante forventninger til oprydning og genetablering.

Holde forbindelsen

Vi vil holde samfundet opdateret via vores side "Microsoft i dit samfund" på https://local.microsoft.com/communities/asia-pacific/australia/

Hvis du har spørgsmål vedrørende fællesskabet, kan du kontakte os på MelDC@Microsoft.com

Hvis du har operationelle spørgsmål, kan du også kontakte kontaktpersonen for totalentreprenøren, Belinda Roberts, på belinda.roberts@kapitolgroup.com.au

Hvis du har spørgsmål om PR, kan du kontakte Microsoft Media Hotline: +61 2 8281 3830

Tags:
Australien