Gå til hovedindhold
Gå til hovedindholdet
Microsoft i dit lokalsamfund

Oversigt over Woods Road-datacenterprojektet

Microsoft påbegyndte byggeriet af Woods Road-datacentret i december 2022. Datacenterets byggeplads ligger på Woods Road i Truganina, nær Melbourne i staten Victoria.

Hvorfor der er brug for datacentre

Datacentre udgør den fysiske infrastruktur for den teknologi, vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Hver gang du åbner en app på din telefon, deltager i et virtuelt klasseværelse eller møde, tager og gemmer billeder eller spiller et spil med dine venner online, bruger du et datacenter. Lokale virksomheder, myndigheder, hospitaler og skoler er hver dag afhængige af datacentre for at kunne levere varer og tjenester til dig.

28. juni 2023

Få mere at vide om det offentlige kunstprojekt Woods Road

Vi samarbejder med Indigital og Bunurong-samfundet om at designe et kulturelt meningsfuldt kunstværk til vores Woods Road-område.

Kunstværket, der vender ud mod offentligheden, vil være et vigtigt element for de mennesker, der bor og arbejder i nærheden, og for bilister, der kører på Woods Road.

Designteamet afholder en online-session for at fremvise designet onsdag den 12. juli kl. 18.00-19.00. Naboer og medlemmer af det bredere samfund er inviteret til at deltage, lære om historierne bag kunstværket og stille spørgsmål.

Vær venlig at registrere dig for at deltage online-sessionen senest onsdag den 5. juli.

Et link til mødet vil blive distribueret til registrerede medlemmer forud for mødet. Du kan deltage via en hvilken som helst digital enhed, herunder mobiltelefon, tablet eller computer.

31. maj 2023

Vores byggepartnere, Kapitol Group, har gjort betydelige fremskridt i første kvartal af 2023.

Efterhånden som arbejdet skrider frem, kan lokalsamfundet opleve en stigning i byggetrafikken og leverancer af udstyr. Trafikstyring vil blive implementeret for at understøtte trafikflowet, når det er nødvendigt. Der er også personaleparkering på stedet for at reducere trafikpåvirkningen.

Fra slutningen af juni kan nogle arbejdsaktiviteter finde sted uden for normal arbejdstid. Den normale arbejdstid er mandag-fredag kl. 7-18 og lørdag kl. 7-13. Arbejde uden for normal arbejdstid kan finde sted mandag-fredag kl. 18-23. Der vil være behov for ekstra belysning på stedet, så mandskabet kan arbejde sikkert.

Community Engagement-teamet vil tage kontakt til vores naboer for at give tidligt varsel om forstyrrende arbejde.

Vi takker lokalsamfundet for deres tålmodighed og forståelse, mens vi færdiggør disse arbejder.

5. december 2022

Første spadestik med lokale ledere på datacentre i Melbourne

Den 5. december 2022 bød Microsoft og vores byggepartnere lokalsamfundets ledere velkommen til første spadestik på tre af vores datacentre i Melbourne: Garden Drive, Cawley Road og Woods Road. Sammen med vores hovedentreprenører, Kapitol Group og BESIX Watpac, og vores partnere, AusNet Services, Aurecon, ERM og Turner & Townsend, bød vi medlemmer af Hume Council, Maribyrnong Council, Wyndham Council og Invest Victoria velkommen til disse tre steder for at markere påbegyndelsen af byggeriet.

Wurundjeri Traditional Owners åbnede de indledende begivenheder med Velkommen til landet (Tanderrum) og røgceremonier.

Melbourne-datacentrene vil hjælpe med at levere den fysiske infrastruktur til den teknologi, vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Cloud-tjenester spiller en stadig større rolle i vores liv - de muliggør fjernarbejde og -læring, globalt samarbejde og forretningskontinuitet; de understøtter opdagelse og innovation; og vigtigst af alt driver de kritiske livs- og sikkerhedstjenester. Microsofts datacentre understøtter et bredt spektrum af vigtige tjenester i Australien, fra det livreddende arbejde, som læger og førstehjælpere udfører, til vigtige tjenester som dagligvarer og netbank.

Microsoft har været aktiv i Australien i 39 år, og vi fortsætter med at investere i regionen og i det økosystem af partnere og teknologileverandører, som vi er afhængige af for at imødekomme behovet for at levere hurtige, pålidelige og bæredygtige cloud-tjenester.

Microsoft er forpligtet til at sikre den langsigtede sundhed i de samfund, hvor vi opererer, og hvor vores medarbejdere bor og arbejder.

Tidsplan for byggeriet

Opførelsen af datacenteret vil begynde i december 2022.

Hovedentreprenøren, Kapitol Group, og AusNet vil forberede stedet og opføre faciliteterne på Woods Road-området med en forventet færdiggørelsesdato midt i 2025.

Sammen med vores hovedentreprenør Kapitol Group og vores energileverandør AusNet Services vil vi holde naboerne informeret på forhånd om byggearbejdet, herunder planer for trafikdæmpning, og vi vil overholde de arbejdstider, der er fastsat i vores planlægningstilladelse.

Vi vil også følge bedste praksis inden for byggeri og kontrollere, at vores entreprenørers miljøstyringsplaner for byggeriet indeholder de relevante forventninger til oprydning og genetablering.

Holde forbindelsen

Vi vil holde fællesskabet opdateret via vores Australien side i vores Microsoft i dit lokalsamfund blog.

Hvis du har spørgsmål til byggeriet, kan du kontakte Elliot Cattell fra Kapitol Group via e-mail på elliot.cattell@kapitolgroup.com.au eller ved at ringe til 0436 374 477.

Kontakt Microsoft Media Relations for PR-relaterede spørgsmål.

Hvis du har spørgsmål om fællesskabet, kan du kontakte os på MelDC@Microsoft.com.

Tags:
Australien