Gå til hovedindhold
Gå til hovedindholdet
Microsoft i dit lokalsamfund

Oversigt over Woods Road datacenter

Microsoft påbegyndte byggeriet af Woods Road-datacentret i december 2022. Datacenterets byggeplads ligger på Woods Road i Truganina, nær Melbourne i delstaten Victoria.

Hvorfor der er brug for datacentre

Datacentre leverer den fysiske infrastruktur til den teknologi, som vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Hver gang du åbner en app på din telefon, deltager i et virtuelt klasseværelse eller møde, tager og gemmer billeder eller spiller et spil med dine venner online, bruger du et datacenter. Lokale virksomheder, myndigheder, hospitaler og skoler er hver dag afhængige af datacentre for at kunne levere varer og tjenester til dig.

28. juni 2023

Få mere at vide om det offentlige kunstprojekt Woods Road

Vi samarbejder med Indigital og Bunurong-samfundet om at designe et kulturelt meningsfuldt kunstværk til vores Woods Road-område.

Kunstværket, der vender ud mod offentligheden, vil være et vigtigt element for de mennesker, der bor og arbejder i nærheden, og for bilister, der kører på Woods Road.

Designteamet afholder en online-session for at fremvise designet onsdag den 12. juli kl. 18.00-19.00. Naboer og medlemmer af det bredere samfund er inviteret til at deltage, lære om historierne bag kunstværket og stille spørgsmål.

Vær venlig at registrere dig for at deltage online-sessionen senest onsdag den 5. juli.

Et link til mødet vil blive distribueret til registrerede medlemmer forud for mødet. Du kan deltage via en hvilken som helst digital enhed, herunder mobiltelefon, tablet eller computer.

31. maj 2023

Vores byggepartnere, Kapitol Group, har gjort betydelige fremskridt i første kvartal af 2023.

Efterhånden som arbejdet skrider frem, kan lokalsamfundet opleve en stigning i byggetrafikken og leverancer af udstyr. Trafikstyring vil blive implementeret for at understøtte trafikflowet, når det er nødvendigt. Der er også personaleparkering på stedet for at reducere trafikpåvirkningen.

Fra slutningen af juni kan nogle arbejdsaktiviteter finde sted uden for normal arbejdstid. Den normale arbejdstid er mandag-fredag kl. 7-18 og lørdag kl. 7-13. Arbejde uden for normal arbejdstid kan finde sted mandag-fredag kl. 18-23. Der vil være behov for ekstra belysning på stedet, så mandskabet kan arbejde sikkert.

Community Engagement-teamet vil tage kontakt til vores naboer for at give tidligt varsel om forstyrrende arbejde.

Vi takker lokalsamfundet for deres tålmodighed og forståelse, mens vi færdiggør disse arbejder.

5. december 2022

Banebrydende arbejde med samfundsledere på datacentre i Melbourne

Den 5. december 2022 bød Microsoft og vores byggepartnere lokale ledere velkommen til spadestiksceremonier på tre af vores datacentre i Melbourne: Garden Drive, Cawley Road og Wood Road. Sammen med vores hovedentreprenører, Kapitol Group og BESIX Watpac, og vores partnere AusNet Services, Aurecon, ERM og Turner & Townsend, hædrede vi medlemmer af Hume Council, Maribyrnong Council, Wyndham Council og Invest Victoria til disse tre steder for at markere byggestart.

Wurundjeri Traditional Owners åbnede de indledende begivenheder med Velkommen til landet (Tanderrum) og røgceremonier.

Datacentrene i Melbourne vil bidrage til at levere den fysiske infrastruktur til den teknologi, vi er afhængige af på arbejdet og i vores privatliv. Cloud-tjenester spiller en stadig større rolle i vores liv - de gør det muligt at arbejde og lære på afstand, at samarbejde globalt og sikre forretningskontinuitet, at støtte opdagelse og innovation og ikke mindst at drive kritiske livs- og sikkerhedstjenester. Microsofts datacentre understøtter et bredt spektrum af vigtige tjenester i Australien, lige fra lægernes og de førstehjælperes livreddende arbejde til vigtige tjenester som dagligvarer og netbankforretninger.

Microsoft har været aktiv i Australien i 39 år, og vi fortsætter med at investere i regionen og i det økosystem af partnere og teknologileverandører, som vi er afhængige af for at imødekomme behovet for at levere hurtige, pålidelige og bæredygtige cloud-tjenester.

Microsoft er forpligtet til at sikre den langsigtede sundhed i de samfund, hvor vi opererer, og hvor vores medarbejdere bor og arbejder.

Tidsplan for byggeriet

Opførelsen af datacentret begynder i december 2022.

Hovedentreprenøren, Kapitol Group, og AusNet vil forberede stedet og opføre faciliteterne på Woods Road-området med en forventet færdiggørelsesdato midt i 2025.

Sammen med vores hovedentreprenør Kapitol Group og vores energileverandør AusNet Services vil vi holde naboerne informeret på forhånd om byggearbejdet, herunder planer for trafikdæmpning, og vi vil overholde de arbejdstider, der er fastsat i vores planlægningstilladelse.

Vi vil også følge bedste praksis inden for byggeri og kontrollere, at vores entreprenørers miljøstyringsplaner for byggeriet indeholder de relevante forventninger til oprydning og genetablering.

Holde forbindelsen

Vi vil holde lokalsamfundet opdateret via vores "Microsoft i dit lokalsamfund"-side på https://local.microsoft.com/communities/asia-pacific/australia/

Hvis du har spørgsmål om projektet, så send en e-mail til MelDC@microsoft.com

Hvis du har operationelle spørgsmål, kan du også kontakte kontaktpersonen for hovedentreprenøren, Belinda Roberts, på belinda.roberts@kapitolgroup.com.au

Hvis du har spørgsmål om PR, kan du kontakte Microsoft Media Hotline: +61 2 8281 3830

Tags:
Australien